Skip to content

300 S Third StVineland, NJ 08360

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 30, 2019

Property Information

Block3902
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description2S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,561
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,000
10%
Improvement Value:$120,700
90%
Total Assessment$134,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,289+0.7%
2024$4,261+5.0%
2023$4,059+2.9%
2022$3,943+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4091, Page 4420

Property Sale

Sale
$38,500
DeedBook 2412, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1916