Skip to content

201 W Montrose StVineland, NJ 08360

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Oct 14, 2025

Property Information

Block3902
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class45
Description1S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,912
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,400
15%
Improvement Value:$98,700
85%
Total Assessment$116,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,697+0.7%
2024$3,672+5.0%
2023$3,498+2.9%
2022$3,398+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,912DeedBook 4276, Page 6112Recorded10/15/2025

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 1784, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1920