Skip to content

215 W Montrose StVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Dec 14, 2023

Property Information

Block3902
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,512
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
14%
Improvement Value:$103,200
86%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,821+0.7%
2024$3,796+50.9%
2023$2,516+2.9%
2022$2,444+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,512DeedBook 4250, Page 2402Recorded12/20/2023

Property Sale

Sale
$130,000
Sq Ft1,512DeedBook 4221, Page 7885Recorded1/28/2022

Property Built

Built

Year Built: 1920