Skip to content

547 E Landis AveVineland, NJ 08360

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jul 8, 2013

Property Information

Block4001
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page40

Building Details

Building ClassR-LMS
Description2S-B-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
24%
Improvement Value:$385,300
76%
Total Assessment$510,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,666+0.7%
2024$16,554+4.8%
2023$15,799+126.6%
2022$6,972+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

DeedBook 4106, Page 7518Recorded7/9/2013

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 2661, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1940