Skip to content

1005 E Landis AveVineland, NJ 08360

Built 1952
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2066

Property Information

Block4202
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
Description1S-B-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,000
47%
Improvement Value:$266,000
53%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,920+0.7%
2024$15,815+5.0%
2023$15,065+2.9%
2022$14,635+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 1083, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1952