Skip to content

3507 Roosevelt AveVineland, NJ 08360

Built 1955

Last Sale Price
$3,000
Last Sale Date
Oct 16, 1992

Property Information

Block401
Lot82
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage660
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,900
31%
Improvement Value:$85,900
69%
Total Assessment$123,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,942+0.7%
2024$3,916+5.0%
2023$3,730+2.9%
2022$3,624+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$3,000
DeedBook 1968, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1955