Skip to content

317 S Eighth StVineland, NJ 08360

Built 1935

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Apr 17, 2023

Property Information

Block4104
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,360
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
15%
Improvement Value:$96,300
85%
Total Assessment$113,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,601+8.2%
2024$3,327+5.4%
2023$3,158+3.2%
2022$3,060+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,360DeedBook 4240, Page 8119Recorded4/18/2023

Property Built

Built

Year Built: 1935