Skip to content

918 1/2 New Pear StVineland, NJ 08360

Built 1928

Last Sale Price
$168,500
Last Sale Date
Apr 12, 2021

Property Information

Block3101
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,344
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,800
14%
Improvement Value:$87,500
86%
Total Assessment$101,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,225+0.7%
2024$3,204+5.0%
2023$3,052+2.9%
2022$2,965+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$168,500
Sq Ft1,344DeedBook 4207, Page 8800Recorded4/16/2021

Property Built

Built

Year Built: 1928