Skip to content

618 E Cherry StVineland, NJ 08360

Built 1935
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 14, 2012

Property Information

Block4110
Lot19
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page41

Building Details

Building ClassR-R
Description2S-S-X
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,100
39%
Improvement Value:$226,900
61%
Total Assessment$372,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,844+0.7%
2024$11,766+5.0%
2023$11,208+2.9%
2022$10,888+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 2809, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1935