Skip to content

614 S Sixth StVineland, NJ 08360

Built 1940

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Apr 15, 2005

Property Information

Block4116
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class45
Description2S-B-X---,2
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,280
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,100
10%
Improvement Value:$159,900
90%
Total Assessment$178,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,668+0.7%
2024$5,630+5.0%
2023$5,363+2.9%
2022$5,210+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 2826, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1940