Skip to content

520 E Chestnut AveVineland, NJ 08360

Built 1934
Commercial

Last Sale Price
$93,500
Last Sale Date
Mar 19, 2024

Property Information

Block4116
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page41

Building Details

Building ClassR-NC
Description1S-S-A-7UG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
60%
Improvement Value:$40,000
40%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,184+0.7%
2024$3,163-51.6%
2023$6,541+2.9%
2022$6,355+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$93,500
DeedBook 4253, Page 4766

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 1430, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1934