Skip to content

28 Arcadia PlVineland, NJ 08360

Built 1917

Last Sale Price
$86,100
Last Sale Date
Aug 31, 2000

Property Information

Block4202
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page0042

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,796
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,000
16%
Improvement Value:$116,600
84%
Total Assessment$139,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,445+0.7%
2024$4,416+5.0%
2023$4,206+2.9%
2022$4,086+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$86,100
DeedBook 2462, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1917