Skip to content

36 Howard StVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$104,000
Last Sale Date
May 31, 2017

Property Information

Block4204
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,636
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,500
19%
Improvement Value:$110,100
81%
Total Assessment$135,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,318+0.7%
2024$4,289+5.0%
2023$4,086+2.9%
2022$3,969+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$104,000

From:

To:

Sq Ft1,636DeedBook 4154, Page 6458Recorded6/28/2017

Property Sale

Sale
$29,900
DeedBook 1290, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1920