Skip to content

2630 E Chestnut Ave(Unit CD3)Vineland, NJ 08361

Built 1970
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Dec 11, 2025

Property Information

Block4405
Lot2810
QualifierCD3
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
DescriptionC0ND0
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage500
Acreage2.75

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
31%
Improvement Value:$33,400
69%
Total Assessment$48,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,541+0.7%
2024$1,531+5.0%
2023$1,458+2.9%
2022$1,417+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$90,000
Sq Ft500DeedBook 4279, Page 1788Recorded12/15/2025

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$85,000

From:

To:

Sq Ft500DeedBook 4181, Page 1491Recorded6/5/2019

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$60,000

From:

To:

DeedBook 4130, Page 1812Recorded7/1/2015

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 1467, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1970