Skip to content

2630 E Chestnut Ave(Unit CD2)Vineland, NJ 08361

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Oct 26, 2018

Property Information

Block4405
Lot2812
QualifierCD2
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
DescriptionC0ND0
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage500
Acreage2.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
31%
Improvement Value:$33,400
69%
Total Assessment$48,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,541+0.7%
2024$1,531+5.0%
2023$1,458+2.9%
2022$1,417+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft500DeedBook 4172, Page 7401Recorded10/31/2018

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 2055, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1970