Skip to content

718 Third St TerVineland, NJ 08360

Built 1956

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Dec 31, 2018

Property Information

Block4806
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,082
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,300
22%
Improvement Value:$94,700
78%
Total Assessment$122,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,884+0.7%
2024$3,859+5.0%
2023$3,676+2.9%
2022$3,571+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$139,000

From:

To:

Sq Ft1,082DeedBook 4175, Page 1643Recorded1/2/2019

Property Built

Built

Year Built: 1956