Skip to content

714 Third St TerVineland, NJ 08360

Built 1962

Last Sale Price
$317,000
Last Sale Date
Mar 18, 2024

Property Information

Block4806
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,122
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,300
16%
Improvement Value:$141,200
84%
Total Assessment$168,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,365+0.7%
2024$5,330+5.0%
2023$5,077+2.9%
2022$4,932+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$317,000
Sq Ft2,122DeedBook 4253, Page 4857Recorded3/19/2024

Property Built

Built

Year Built: 1962