Skip to content

818 S Valley AveVineland, NJ 08360

Built 2000

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Aug 31, 2011

Property Information

Block5004
Lot49
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,300
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,100
19%
Improvement Value:$121,600
81%
Total Assessment$150,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,798+0.7%
2024$4,767+5.0%
2023$4,541+2.9%
2022$4,411+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4085, Page 2515

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 2772, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 2000