Skip to content

1985 Wynnewood DrVineland, NJ 08361

Built 1974

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Nov 18, 2016

Property Information

Block5209
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,276
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,200
17%
Improvement Value:$182,800
83%
Total Assessment$220,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,755-2.9%
2024$6,959+5.0%
2023$6,629+2.9%
2022$6,439+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft2,276DeedBook 4147, Page 1307Recorded11/21/2016

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 1532, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1974