Skip to content

2988 Swallow RdVineland, NJ 08361

Built 1971

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Jun 6, 2014

Property Information

Block6402
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,238
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,900
17%
Improvement Value:$175,700
83%
Total Assessment$212,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,769+0.7%
2024$6,725+5.0%
2023$6,406+2.9%
2022$6,223+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$232,000

From:

To:

Sq Ft2,238DeedBook 4118, Page 389Recorded6/10/2014

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 1632, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1971