Skip to content

1771 Garwood LnVineland, NJ 08361

Built 1973

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jan 30, 2014

Property Information

Block5212
Lot21
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,240
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,600
17%
Improvement Value:$188,800
83%
Total Assessment$227,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,240+0.7%
2024$7,193+5.0%
2023$6,852+2.9%
2022$6,656+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft2,240DeedBook 4114, Page 1984Recorded2/6/2014

Property Sale

Sale
$288,000
DeedBook 4030, Page 4405

Property Built

Built

Year Built: 1973