Skip to content

1645 Redwood DrVineland, NJ 08361

Built 1974

Last Sale Price
$264,000
Last Sale Date
May 16, 2018

Property Information

Block5212
Lot30
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,303
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,800
18%
Improvement Value:$178,100
82%
Total Assessment$216,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,906+0.7%
2024$6,861+5.0%
2023$6,535+2.9%
2022$6,349+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$264,000

From:

To:

Sq Ft2,303DeedBook 4170, Page 258Recorded8/16/2018

Property Built

Built

Year Built: 1974

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 1216, Page 1193