Skip to content

1416 Allen AveVineland, NJ 08360

Built 1959

Last Sale Price
$212,900
Last Sale Date
Sep 25, 2020

Property Information

Block5804
Lot93
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,742
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,000
18%
Improvement Value:$147,600
82%
Total Assessment$179,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,718+0.7%
2024$5,681+5.0%
2023$5,411+8.1%
2022$5,007+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$212,900

From:

To:

Sq Ft1,742DeedBook 4199, Page 3701Recorded10/14/2020

Property Built

Built

Year Built: 1959