Skip to content

2972 Daldon LnVineland, NJ 08361

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2022

Property Information

Block6901
Lot90
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,200
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,600
28%
Improvement Value:$109,600
72%
Total Assessment$152,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,846+0.7%
2024$4,814+5.0%
2023$4,586+2.9%
2022$4,455+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$242,000
Sq Ft1,200DeedBook 4226, Page 6520Recorded5/4/2022

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 4121, Page 6110Recorded10/1/2014

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$8,900
DeedBook 1643, Page 330