Skip to content

2989 Athens WayVineland, NJ 08361

Built 1969

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
May 26, 2006

Property Information

Block6903
Lot22
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,827
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,300
17%
Improvement Value:$111,700
83%
Total Assessment$135,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,298+0.7%
2024$4,270+5.0%
2023$4,068+2.9%
2022$3,951+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4002, Page 2757

Property Built

Built

Year Built: 1969