Skip to content

3350 Wilderness DrVineland, NJ 08360

Built 2000

Last Sale Price
$93,000
Last Sale Date
Jun 16, 2017

Property Information

Block7106
Lot22
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,582
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,700
18%
Improvement Value:$205,500
82%
Total Assessment$249,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,935+0.7%
2024$7,882+5.0%
2023$7,508+2.9%
2022$7,294+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$93,000

From:

To:

Sq Ft2,582DeedBook 4155, Page 4252Recorded7/19/2017

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 2314, Page 207