Skip to content

1113 E Butler AveVineland, NJ 08361

Built 1941

Last Sale Price
$27,000
Last Sale Date
Jan 20, 1978

Property Information

Block7106
Lot40
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,248
Acreage1.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,400
34%
Improvement Value:$92,000
66%
Total Assessment$139,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,439+0.7%
2024$4,409+5.0%
2023$4,200+2.9%
2022$4,080+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 1272, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1941