Skip to content

1181 Hance Bridge Rd(Block 7701 Lot 3)Millville, NJ 08332

Built 1917
Farm (Regular)
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 25, 2025

Property Information

Block7701
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,656
Acreage1.85

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,300
28%
Improvement Value:$114,700
72%
Total Assessment$159,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,063+0.7%
2024$5,029+5.0%
2023$4,791+2.9%
2022$4,654+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 1266, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1917