Skip to content

65-69 Newark AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1957
Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 14, 2017

Property Information

Block1401
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description1SB1BG OFFICE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,630
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,800
41%
Improvement Value:$255,800
59%
Total Assessment$433,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,487+3.0%
2024$16,971+3.1%
2023$16,455+1.4%
2022$16,230+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,630DeedBook 20170, Page 56453

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5369, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1957