Skip to content

1-3 Highland AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1967

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jan 31, 2020

Property Information

Block1501
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class47
Description2SB 5FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,824
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,300
21%
Improvement Value:$488,600
79%
Total Assessment$616,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,880+3.0%
2024$24,145+3.1%
2023$23,411+1.4%
2022$23,091+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft4,824DeedBook 20200, Page 17549

Property Built

Built

Year Built: 1967