Skip to content

3 Louise CourtBelleville, NJ 07109

Built 1959

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Apr 21, 2025

Property Information

Block2903
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,289
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,600
53%
Improvement Value:$150,300
47%
Total Assessment$322,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,023+3.0%
2024$12,638+3.9%
2023$12,159+1.4%
2022$11,993+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft1,289DeedBook 20250, Page 26890

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 12150, Page 4999

Property Built

Built

Year Built: 1959