Skip to content

72 Cedar Hill AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Nov 24, 1998

Property Information

Block6002
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class47
Description2SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,088
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,900
33%
Improvement Value:$226,000
67%
Total Assessment$338,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,668+3.0%
2024$13,265+3.1%
2023$12,861+1.4%
2022$12,685+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft2,088DeedBook 5573, Page 459

Property Built

Built

Year Built: 1927