Skip to content

102 Cedar Hill AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1954

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Mar 21, 2025

Property Information

Block6002
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,500
45%
Improvement Value:$157,000
55%
Total Assessment$283,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,434+3.0%
2024$11,096+3.1%
2023$10,759+1.4%
2022$10,611+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 20250, Page 20182

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,228DeedBook 20161, Page 9655Recorded12/21/2016

Property Built

Built

Year Built: 1954