Skip to content

98 Cedar Hill AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$805,000
Last Sale Date
Jul 8, 2025

Property Information

Block6002
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class47
Description2SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,400
31%
Improvement Value:$232,300
69%
Total Assessment$336,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,579+3.0%
2024$13,178+3.1%
2023$12,778+1.4%
2022$12,603+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$805,000

To:

Sq Ft2,112DeedBook 20250, Page 44470

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft2,112DeedBook 20220, Page 73650Recorded8/5/2022

Property Built

Built

Year Built: 1917