Skip to content

67 Harrison StreetBelleville, NJ 07109

Built 1777

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jun 22, 1999

Property Information

Block602
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class47
Description2SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,814
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,500
40%
Improvement Value:$213,100
60%
Total Assessment$356,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,382+3.0%
2024$13,957+3.1%
2023$13,533+1.4%
2022$13,348+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft2,814DeedBook 5657, Page 374

Property Built

Built

Year Built: 1777