Skip to content

26 Tiona AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1984

Last Sale Price
$379,900
Last Sale Date
Dec 14, 2005

Property Information

Block6404
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,059
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,700
34%
Improvement Value:$249,700
66%
Total Assessment$379,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,301+3.0%
2024$14,850+3.1%
2023$14,398+1.4%
2022$14,201+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$379,900

To:

Sq Ft2,059DeedBook 12028, Page 6141

Property Built

Built

Year Built: 1984