Skip to content

374 Greylock ParkwayBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$885,000
Last Sale Date
Mar 11, 2025

Property Information

Block6501
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class47
Description2.5SF2G 3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,046
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,700
27%
Improvement Value:$336,700
73%
Total Assessment$461,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,608+3.0%
2024$18,059+3.1%
2023$17,510+1.4%
2022$17,270+5.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$885,000

To:

DeedBook 20250, Page 16638

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,312DeedBook 20170, Page 76149Recorded8/28/2017

Property Sale

Sale
$435,000

To:

DeedBook 6151, Page 474

Property Sale

Sale
$199,000

To:

DeedBook 5656, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1922