Skip to content

430-432 De Witt AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Sep 24, 2025

Property Information

Block7105
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,800
48%
Improvement Value:$133,300
52%
Total Assessment$258,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,409+3.0%
2024$10,102+3.1%
2023$9,795+1.4%
2022$9,661+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

To:

Sq Ft1,296DeedBook 20250, Page 64284

Property Built

Built

Year Built: 1922