Skip to content

287 Greylock ParkwayBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$122,000
Last Sale Date
Aug 23, 1991

Property Information

Block7105
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,592
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,300
42%
Improvement Value:$140,000
58%
Total Assessment$241,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,732+3.0%
2024$9,444+3.1%
2023$9,157+1.4%
2022$9,032+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$122,000

To:

Sq Ft1,592DeedBook 5184, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1922