Skip to content

124 Overlook AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$84,350
Last Sale Date
Jun 4, 2025

Property Information

Block7105
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description1SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,304
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,000
49%
Improvement Value:$140,300
51%
Total Assessment$275,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,103+3.0%
2024$10,775+3.1%
2023$10,448+1.4%
2022$10,304+8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$84,350

To:

Sq Ft1,304DeedBook 20250, Page 46274

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,304DeedBook 20191, Page 16349Recorded12/9/2019

Property Built

Built

Year Built: 1922