Skip to content

108 Crest DriveBelleville, NJ 07109

Built 1942

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 18, 2019

Property Information

Block7203
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SF1DG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,744
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,900
50%
Improvement Value:$150,000
50%
Total Assessment$299,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,095+3.0%
2024$11,738+3.1%
2023$11,381+1.4%
2022$11,225+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,744DeedBook 20190, Page 75703

Property Built

Built

Year Built: 1942