Skip to content

112 Crest DriveBelleville, NJ 07109

Built 1942

Last Sale Date
Feb 8, 2007

Property Information

Block7203
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,600
50%
Improvement Value:$151,000
50%
Total Assessment$302,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,204+3.0%
2024$11,844+3.1%
2023$11,484+1.4%
2022$11,326+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1942