Skip to content

124 Crest DriveBelleville, NJ 07109

Built 1942

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 13, 2001

Property Information

Block7203
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,438
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$151,600
52%
Improvement Value:$141,200
48%
Total Assessment$292,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,559+3.1%
2024$11,210+3.2%
2023$10,862+1.4%
2022$10,710+5.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1942