Skip to content

140 Crest DriveBelleville, NJ 07109

Built 1942

Last Sale Price
$162,500
Last Sale Date
Jan 28, 1993

Property Information

Block7203
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,196
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$151,600
55%
Improvement Value:$124,800
45%
Total Assessment$276,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,147+3.0%
2024$10,818+3.1%
2023$10,489+1.4%
2022$10,346+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$162,500

To:

Sq Ft1,196DeedBook 5246, Page 736

Property Built

Built

Year Built: 1942