Skip to content

128 Crest DriveBelleville, NJ 07109

Built 1942

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jan 22, 2020

Property Information

Block7203
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,724
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,600
50%
Improvement Value:$152,300
50%
Total Assessment$303,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,256+3.0%
2024$11,895+3.1%
2023$11,533+1.4%
2022$11,375+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,724DeedBook 20200, Page 24809

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 6361, Page 99

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 5137, Page 720

Property Built

Built

Year Built: 1942