Skip to content

136 Crest DriveBelleville, NJ 07109

Built 1942

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 16, 2012

Property Information

Block7203
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$151,600
51%
Improvement Value:$143,500
49%
Total Assessment$295,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,901+3.0%
2024$11,550+3.1%
2023$11,199+1.4%
2022$11,046+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 12182, Page 1971

Property Built

Built

Year Built: 1942