Skip to content

24 Van Houten PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$161,750
Last Sale Date
Dec 30, 1987

Property Information

Block7704
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class45
Description2SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,963
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,400
45%
Improvement Value:$172,400
55%
Total Assessment$310,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,535+3.0%
2024$12,165+3.1%
2023$11,795+1.4%
2022$11,633+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$161,750

To:

Sq Ft1,963DeedBook 5007, Page 742

Property Built

Built

Year Built: 1927