Skip to content

180 Bremond StreetBelleville, NJ 07109

Built 1966

Last Sale Date
Feb 8, 2007

Property Information

Block8102
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,800
53%
Improvement Value:$158,600
47%
Total Assessment$337,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,607+3.0%
2024$13,206+3.1%
2023$12,804+1.4%
2022$12,629+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1966