Skip to content

16 Campbell AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1924

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Nov 10, 2020

Property Information

Block7202
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,336
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,500
46%
Improvement Value:$159,800
54%
Total Assessment$294,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,869+3.0%
2024$11,519+3.1%
2023$11,169+10.8%
2022$10,080+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,336DeedBook 20201, Page 22297

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft1,336DeedBook 20200, Page 12Recorded1/2/2020

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 6079, Page 532

Property Built

Built

Year Built: 1924