Skip to content

36 Carmer AvenueBelleville, NJ 07109

Built 2006

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Apr 27, 2007

Property Information

Block8403
Lot17
QualifierC0002
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class29
DescriptionCONDO 1 OF 2 DU
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,460
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,800
37%
Improvement Value:$191,600
63%
Total Assessment$302,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,196+3.0%
2024$11,836+3.1%
2023$11,476+1.4%
2022$11,319+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft1,460DeedBook 12057, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 2006